fbpx

Pazar Araştırmalarını Kullanarak Sosyal Medya Kampanyalarınızı Başarılı Hale Getirin!

Bugünlerde sosyal medyanın var olmadığı bir dünyayı düşünmek oldukça zor… Yaşamlarımız öyle dijital bir şekilde birbirine bağlı ki, dışarıda var olan vakum, dünyanın geri kalanının ne yaptığını ve söylediğini bilmeden, temassız ve ulaşılamayan az sayıda şey bırakır. Aslında, birçoğumuz artık internetten alabileceklerimize o kadar güveniyoruz ki, sadece başka bir yöne dönmüş olsaydık, deneyimlerimizi nasıl en üst düzeye çıkarabileceğimizi düşünmekte zorlanıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı yeni veriler üretmek için kullanmak yerine, sosyal medya hesaplarımızı daha iyi bilgilendirmek için mevcut verileri kullanırsak, özünde sonuçları maksimize etmek ve kendimiz ve yönettiğimiz şirketler için daha anlamlı sonuçlar üretmek için kullanırsak oldukça faydalı olacak. Sosyal medyayı bilgilenmek ve kendimizi geliştirmek için kullanırsak, internetin faydası on kat çoğalır. Sosyal medya bizi yönetmemeli bizler sosyal medya yönetimi yapmalıyız. Böylece bizler sosyal medyayı yönetirken, kişisel hayatlarımız ve işlerimiz için ondan bireysel ve toplu olarak faydalanırız. Pazar araştırmaları, sosyal medya kampanyaları ve şirketleri bilgilendirmek için kullanıldığında, bunları talep etmek için kullanıldığı zaman doğruluk, alaka düzeyi ve geliri arttırabileceğini göz önünde bulundurun. Pazar araştırmaları esasında sosyal medyada marka yönetimi ile oldukça yakından ilgilidir. Sosyal medyada marka yönetimi yapmak için pazar araştırmalarında hedef kitle analizi yapmak gerekir. Buna paralel olarak, doğru pazar araştırmaları sayesinde başarılı bir sosyal medya kampanyası yürütebilmek mümkündür. Özel günlerde düzenlenen yeni yıl sosyal medya kampanyaları ve sevgililer günü sosyal medya kampanyaları böylece çok daha verimli bir biçimde hazırlanır.

İyi Bir Pazar Araştırması Doğru Hedef Kitleyi Tespit Eder

İşletmeler, insanlara ulaşmak için sosyal medyayı kullanmaktadır. Facebook sayfalarını güncel tutuyor, Twitter’da tweetliyor, Instagram’da post paylaşıyor ve marka yönetimini denetliyorlar. Ancak, web üzerinde kelimenin tam anlamıyla milyarlarca insan varken, hepsine ulaşmak boşuna bir çabadır. İşletmelerin, sadece önemli olan kişilere odaklanması daha iyidir: Alışveriş yapan müşteriler ya da potansiyel müşteriler. Daha küçük ancak potansiyel olarak daha kazançlı bir kitleye odaklanmak, herkese ulaşmaya ve herkesi memnun etmeye çalışmaktan çok daha verimli bir yöntemdir. Bu noktada işletmeler, hedef kitlesindeki müşteriler ve potansiyel müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını iyi analiz ederek başarıya ulaşabilirler. “Markalar kampanya geliştirirken öncelikle birey gibi düşünmeli, ancak kurumsal hareket etmelidir. Süreğen yaşamda bireyin ihtiyaçları, dikkatlerini cezbeden noktalar, ilgi alanları, gündem ve trendler yakından takip edilmelidir. Tüm bu sosyolojik ve psikolojik analiz edildikten sonra hedef kitle oluşturulmalı ve kampanya tasarlanmalıdır. Bu noktada asıl dikkat edilmesi gerekilen husus ise samimi ve sıcak bir dil ile atmosfer kurulma meselesidir. Bireyde sıcak bir tebessüm inşa eden, yahut zekice kurgulanmış kampanyalar genelde hemen dikkat çekerler ve hızla paylaşırlar. Bireyin yapılan kampanyada kendisinden, yaşamından bir şeyler bulması her zaman avantaj sağlamaktadır.” [1]

İyi Bir Pazar Araştırması İçeriği Belirler

Sık sık, şirketler herhangi bir içeriğin iyi içerik olduğuna inanır. Gerçekte, iyi içerik ancak onu okuyan insanlarla alakalı olduğunda iyidir. Sağlam bir araştırma projesi, şirketlerin, tüketicilerin bilgi için nasıl arama yaptıklarını ve neden linkleri tıkladıklarını tam olarak anlamalarına yardımcı olabilir. Daha sonra bu bilgileri, arama motoru algoritmalarını en iyi strateji için optimize eden anahtar kelimeleri formüle etmek için kullanabilirler. Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarını sıralamak için sofistike ve otomatik bir işlem kullanmasından ve en pahalı reklamlara sahip olanların veya en çok kullanılan anahtar kelimelere ödeme yapanların arama sonuç sayfalarında en üst sıraya gelmemesinden dolayı, arama motoru sonuç sayfası sıralamaları çoğu insanın düşündüğü gibi sezgisel olmayan fakat mantıksal bir süreçtir. Bu yüzden iyi bir pazar araştırması, markanın, hedef kitlesine doğru mesajları iletmesini sağlayan içerikleri tespit eder. Bu açıdan müşterilerinizin internet arama alışkanlıklarını ve hangi anahtar kelimeler ile bir ürün ya da hizmeti aradıklarını bulmak doğru bir strateji olacaktır. Bu araştırma doğrultusunda kullanıcı odaklı içerikler oluşturarak yüksek etkileşim alabilirsiniz.

İyi Bir Pazar Araştırması Doğru Platformu Tespit Eder

Bir sosyal medya kampanyası öncesinde yapılan iyi pazar araştırması, şirketlerin kaynaklarını ve enerjilerini yalnızca doğru türdeki kitleleri elde etmek için en muhtemel sosyal medya platformlarını kullanmaya odaklamalarını sağlar. “Kampanyanızın hangi platform üzerinde düzenleneceğini belirleyin. Facebook, Instagram ya da Twitter kampanyası mı olacak; yoksa birden fazla platformu birlikte mi kullanacaksınız? Bu aşamada kullandığınız platform sayısı ne kadar artarsa takip ve moderasyon sorumluluğunuzun da aynı oranda artacağını unutmamalısınız.” [2] Müşterilerinizin çoğu eğer Instagram’a güveniyorsa yalnızca bir Facebook hesabı açmak ziyan olur. Bunu, tüketicilere nerede toplandıklarını ve nasıl yaklaşılmayı istediklerini sormak için telefon anketleri, görüşmeler ve odak grupları gibi pazar araştırma metodolojilerini kullanarak öğrenebilirsiniz. Küçük bir hazırlık, sosyal medyadaki varlığınızın güçlenmesini, doğru zamanda ve doğru yerlerde tüketicileri cezbetmenizi ve satış yapmak konusunda etkili olmanızı sağlar.


[1] http://papillondigital.com/sosyal-medyada-kampanya-yonetimi/

[2] http://www.dijitalajanslar.com/sosyal-medya-kampanya-kilavuzu/

Related Posts