fbpx

Markaların Ürün ve Hizmet Satışlarına Sosyal Medyanın Katkısı

Satış, herhangi bir işletmenin büyümesinde hayati bir rol oynar. Satış süreci farklı uygulamalardan oluşuyor ve bunlardan biri müşterilerinizi tanımak ve onlarla güçlü ilişkiler kurmaktır. Sosyal medya, hepimizin bildiği gibi, insanları birbirine bağlar ve işletmelerin müşterileri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabilir. Girişimcilerin, müşterilerin rakipleri hakkında ne düşündükleri de dahil olmak üzere müşterileri tarafından işlerinin nasıl algılandığını bulmalarını, ürün veya hizmetlerinde gerekli değişiklikleri yapmalarını ve bir müşteri adayı veya satış lideri oluşturmak için gerekli çalışmaları yapmalarını sağlar. Sosyal medya pazarlama sayesinde çeşitli pazar öngörüleri elde edebilirsiniz. Çeşitli sosyal medya pazarlaması yöntemleri kullanarak ürün ve hizmetlerinizi sosyal ağlarda pazarlama ile satabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya reklamlarını kullanarak sosyal medya pazar yerlerinde ürün ve hizmetlerinizi satabilirsiniz. Bununla birlikte sosyal medya marka bilinirliğinizi ve prestijinizi de arttıracağı için web sitenize trafik çekmenize yardımcı olur.  “Sosyal medyayı e-ticaret için iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Web sitenize yalnızca trafik çekmek için kullanabilir veya satış yapmak için kullanabilirsiniz. Sosyal medya üç şeyle ilgilidir: bağlantılar, ilişkiler ve etkileşimler. Bunu unutmayın; trafiği işinize yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Araştırmalar, şirketinizle sosyal medyada olumlu etkileşimler yaşayan müşterilerin, markanızı önerme olasılığının neredeyse üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor.” [1] İşte sosyal medyayı yeni satışlar yapmak ve gelirinizi arttırmak için nasıl kullanabileceğinize dair birkaç fikir…

Doğru Sosyal Medya Kanalını Seçin

Sosyal medya farklı platformlardan oluşur ve işletmeler için doğru sosyal medya platformunu seçerken girişimciler, müşteri tabanlarının tercihlerini öğrenerek işe başlamalıdır. Sosyal medya, yalnızca işletme, müşterileriyle aynı sosyal platformda etkin olduğunda akıllıca kullanılabilir. Müşterileriniz zamanlarının çoğunu bir başka mecrada harcıyorlarsa, bir sosyal medya platformuna katılmak zaman kaybıdır. En iyi sosyal medya platformlarından biri, özellikle B2C işletmelerine yönelik olarak, reklam yayınlama olanağı sağlayan Facebook’tur. Pinterest ve Instagram gibi diğer platformlarda da kullanılabilir. Yeni müşterilerle etkileşime girebilir, onlardan sipariş alabilir ve yeni teklifleriniz ve girişimleriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Örneğin Facebook, ülkemizde en çok sevilen ve kullanılan sosyal medya ağlarında bir numarada bulunuyor. Facebook’un Türkiye’deki günlük aktif kullanıcı sayısı 27 milyonun üzerinde, Türkiye’deki hemen hemen her 2 kişiden 1’i Facebook’a üye. Her ay 34 milyondan fazla insan Facebook’u mobil cihazlar üzerinden ziyaret ediyor. Facebook’u mobil cihazlardan kullanan günlük aktif kullanıcı sayısı ise 24 milyonun üzerinde. E-marketer’a göre Türkiye’de internet erişimi olan insanların sayısı 44,7 milyonun üzerinde. Bu oran da Türkiye’de internet erişimi olan insanların % 88’inden fazlasının Facebook hesabı olduğu anlamına geliyor.” [2]

Olasılıklarınızı Arttırın

Doğru platformu seçtikten sonra, bir profil veya işletme adına yapılması gereken bir sayfa oluşturarak buna katılmanız gerekir. Ondan sonra, potansiyel müşterilerinizi takip ederek, onlara arkadaşlık isteği göndererek, onların gönderilerini beğenerek ve yorum yaparak onlarla bağlantı kurabilirsiniz. Burada ortaya çıkan soru, beklentileri nasıl tanımlayacaksınız? SEO tekniklerinin kullanışlı olabileceği yer burasıdır. Sektörde aktif olan veya konuştuğunuz kişileri aramak için anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Onlara hemen satış için yaklaşmak yerine, ilk önce onların istek, talep, beklenti ve en çok ihtiyaç duydukları şeyleri bulmanızı öneriyoruz.

İlişkiler Oluşturun ve Etkileşim Yaratın

Hem müşteriler hem de işletmeler için uygun olan sosyal medya kanalları, uzun süreli ilişkiler kurmanıza izin verir. Girişimciler, istenen sonuçları getirmeden önce bunun zaman alacağını bilmelidir. Uzun süreli ilişkiler kurmak ancak ilgi çekici içerikler araştırmak, oluşturmak ve paylaşmak için zaman harcadığınızda mümkündür. Müşterilerinize sadece bir adım atıp, web sitenize bir bağlantı göndermek ve bir mesaj göndermek iyi bir fikir değildir. Çünkü onların çok ilgilerini çekmez. Ancak ürününüzün veya hizmetinizin çözebileceği bazı sorunlara işaret etmeye çalışırsanız onların dikkatini çekebilirsiniz. Bunlar, sosyal medyadaki varlığınızı hissettiren üç basit adımdır ve işletmenizin satışlarını da arttırır. Ayrıca, potansiyel müşterilerinizin, ürünleriniz veya hizmetlerinizle hayatlarına değer katarken, saygılı davranmayı hedeflemeniz gerektiğini belirtmek de önemlidir.


[1]https://neilpatel.com/blog/social-media-ecommerce/

[2]https://bigumigu.com/haber/facebook-un-dunyadaki-ve-turkiye-deki-kullanim-istatistikleri/

Related Posts