fbpx

Ev Kadınlarına Vergi Muafiyeti Müjdesi

Güçlü bir ekonomi ve güçlü bir ülke için kadınların çalışma hayatına katılmaları gerektiği sürekli vurgulanması elzem bir gerçektir. Kadınların güçlenmesi ve çalışma hayatına katılması hem toplum olarak üretkenliği arttırır hem de kadının toplumda yaşadığı çeşitli mağduriyetleri önler. Evde küçük el işleri yaparak para kazanmak isteyen ev kadınları için artık yeni bir dönem başlıyor. Vergi muafiyeti yasası kapsamında ev kadınları sigortalı sayılıyor ve vergi ödemeden internet üzerinde satış yapma imkanına kavuşuyor. Ayrıca ev kadınları, sigorta primlerini 24 gün ödedikleri zaman 30 gün üstünden sigorta yatırılmış kabul edilerek emeklilik hakkı kazanıyor. Evde genel olarak kendi imkanları ile el işleri ve gıda gibi alanlarda üretim yapan kadınlar artık yasalara göre esnaf kabul ediliyor ve vergi vermeden ürünlerini satıyor. Vergi Kanunu’nda yer alan ev kadınlarına esnaf muaflığı, ev kadınlarına ekonomik özgürlük sağlamayı hedefliyor. Böylece milyonlarca kadın artık evde gıda, giyecek, süs eşyası ve el işleri ürünlerini perakende ticaret ile satabiliyor.

Vergi Muafiyetine Kimler Hak Kazanıyor?

Ev kadınlarına vergi muafiyeti yasasından yararlanabilmek için bir kadının sigortalı olmaması ya da emekli maaşının olmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra yaptığı iş için motorlu taşıt kullanmaması ve bir işyeri açmadan perakende satış yapması gerekiyor. Ayrıca vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen ev kadınları, yanlarında işçi çalıştırmaksızın bu işi yürütmeliler. Bu şartları sağlayan ev kadınları, bulundukları il ve ilçenin vergi dairelerine başvrudukları zaman ‘Esnaf Muafiyet Belgesi’ almaya hak kazanıyor. Bu belge herhangi bir ücret ödenmeden alınabiliyor. Bu belgeyi alan ev kadınları, belgeyi 3 yılda bir kez yenilemek zorundalar.

Evlerinde çorap, dantel, örgü şapka, örgü bere, örgü atkı, örgü giysiler, havlu, örtü, nevresim takımı, çarşaf, erişte, tarhana, mantı, nakış işleri, turistik eşyalar, sabun, mum ve hediyelik eşya üretimi yapan kişiler dükkan açmadan muafiyetten yararlanabiliyor. Bu tür ürünleri internet ve dijital ortamlar üzerinden satan kişiler ise esnaf vergi muafiyetlerini kaybediyor, basit ya da gerçek usulde ticari kazanç mükellefi haline geliyor. “ Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.” [1]

Bu kanun çerçevesinde yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmayan internet ve diğer elektronik ortamlar üstünden yapılan satışlar, vergi muafiyetine tabi oluyor. Bu haktan ev hanımları ve küçük esnaflar faydalanabiliyor.

Ev Kadınlarına Sigorta ve Emeklilik Hakkı

Esnaf muafiyet belgesi alan küçük esnaflar ve ev kadınları, istemeleri durumunda sigortalı oluyor. Bu konuda da yeni düzenlenen yasa çerçevesinde ev kadınlarına çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Prime esas günlük kazanç alt limitinin 15 katı üstünden başlanılarak, her yıl bir puan arttırılmak şartıyla otuz katını geçmeyecek şekilde genel sağlık sigorta primleri ödenerek ev kadınları emekli olma hakkı kazanıyor. Vergi muafiyet belgesi olan ev kadınları, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak 26 gün üzerinden sigorta primi yatırıp, 30 gün üzerinden emekli olma hakkına kavuşuyorlar. Bu hakkı kazanan kişiler, 2020 yılında 27 gün, 2021 yılında 28 gün, 2022 yılında 29 gün ve 2023 yılında 30 gün üzerinden sigorta primi yatıracaklar.

Esnaf Vergi Muafiyetine Başvurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • 18 yaşından büyük olmak.
  • Sigortalı olmamak.
  • Maaş ya da emekli maaşı alıyor olmamak.
  • Zorunlu sigorta ödenen işyerlerinde çalışıyor olmamak.
  • Gelir vergisi muafiyetini belgelemek.

Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Esnaf vergi muafiyeti belgesi almak için kişinin, bağlı bulunduğu il ya da ilçe vergi dairesine direk başvuru yaparak bu belgeyi alması gerekiyor. Başvuru yapmadan önce nüfus cüzdanınızın arkalı önlü fotokopisini çektirmeniz gerekiyor. Ayrıca varsa vergi kimlik numaranızı bir kağıda yazmayı unutmamalısınız. Eğer vergi kimlik numaranız yoksa, vergi dairesinde görevliler bulacaktır. Bu belgeyi almak için öncelikle ikametgahınızın bulunduğu vergi dairesine gitmeli ve vergi kayıt bölümünden başvuru yapmalısınız. Kayıt bölümünde size verecekleri Vergiden Muaf Dilekçesi’ni eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Tabloda yer alan her şeyi hayır olarak mutlaka işaretleyin. Çünkü bunu yapmanız zorunludur. Belgeyi, görevlilere teslim ettikten sonra işleme alacaklar. İki gün içerisinde vergi kontrol servisinden görevliler, evinizi ziyaret edecek ve yaptığınız ürünleri görmek isteyecekler. Daha sonra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gitmeniz gereken günü söyleyecekler. Belirtilen gün içinde vergi dairesine gidip belgenizi teslim alabilirsiniz. Bu belgeyi aldıktan sonra belediyelerin sergi alanlarında, kermeslerde, sosyal sorumluluk projelerinde ve evden satış yapabilirsiniz. “Vergiden Muaf Esnaf Belgesi evden iş yapan kadınların çok işine yarıyor. Bu belgeyi alarak kargo şirketleriyle kapıda ödeme anlaşması yapabilir, ürününüzü sattığınızda müşterilerinize kapıda ödeme avantajının da olduğunu söyleyebilirsiniz. Emin olun kapıda ödeme var demeniz güvenilirliğinizi bir anda arttıracaktır. Tüm bu işlemler ücretsizdir ve Vergiden Muaf Esnaf Belgesinin 3 yıl geçerliliği var. Bu belge ile yıllık 18 bin TL’ye kadar el emeğinizden kazandığınız para vergiden muaftır. Ayrıca bu belgenin fotokopilerini kargonun üzerine iliştirerek tıpkı ticari kargo yollar gibi kapıda ödeme sistemini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu şekilde çok daha fazla sipariş alabilirsiniz.” [2]


[1] http://www.gib.gov.tr/node/85737

[2] http://blog.milliyet.com.tr/evde-elisi-yapan-kadinlar-vergiden-muaf/Blog/?BlogNo=574613

Related Posts