fbpx

Etbis Ne İşe Yarar?

ETBİS sistemi; online alışverişlerde tüketiciyi korumak ve e-ticaret işlemlerini kaydetmek için oluşturuldu. ETBİS kayit sistemi, 1 Aralık 2017 itibari ile uygulanmaya başladı. Dolayısıyla ETBİS kayıt süresi  bu tarihten itibaren yapılmaktadır. 11 Ağustos 2017 tarihli resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ” sayesinde online alışverişler daha güvenli bir biçimde yapılmaktadır. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nin kısaltılmış hali olan ETBİS giriş yapılarak kullanılabilmektedir. Tüm e-ticaret sitesi sahipleri, bu platform üzerinden kanuni olarak kayıt yaptırmak zorundadır. Çıkan kanuna göre, sisteme kayıtlı olmayan e-ticaret siteleri için ETBİS ceza uygulaması bulunmaktadır. “6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 12’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi çerçevesinde ETBİS’e kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyen gerçek kişiler ile özel hukuk tüzel kişileri hakkında beş bin Türk lirasından yirmi bin Türk lirasına kadar idari para cezası verileceği hükme bağlanmıştır.”[1]

ETBİS Amacı Nedir?

ETBİS sistemi; Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret firmalarının kayıt altına alınmasını ve tüketicilerin çevrimiçi yaptığı alışverişlerin güvenli hale gelmesini amaçlar. ETBİS sistemi sayesinde tüketiciler haklarının farkında olur ve e-ticaret firmaları hakkında detaylı bilgi edinerek güvenli bir biçimde alışveriş yapma imkanına kavuşurlar. Ayrıca e-ticaret sektörüne dair çeşitli istatistiki verilerin toplanması, depolanması ve analiz edilmesine yardımcı olan ETBİS sistemi, dijital alışverişlerde yapılan kayıt dışılığın engellenmesini hedefler.

ETBİS Kayıt Nasıl Yapılır?

1 Aralık 2017 tarihinde başlayan ETBİS kayıt zorunluluğu ile tüm e-ticaret firmaları bu sisteme geçiş yapmak zorundadır. ETBİS sistemine kayıt olmak için öncelikle şahıs şirketi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bazı resmi belgelerin eksiksiz tamamlanması zorunludur. “Gerçek veya tüzel kişi tacirler için MERSİS numarası ve vergi kimlik numarası, esnaf ve sanatkârlar için T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası gerekmektedir. Bu kapsamda, ETBİS’e kayıt olabilmek için şahıs şirketi olmanız yeterli değildir. MERSİS numarası alabilmek için faaliyet gösterdiğiniz ilin Ticaret Odası’na kayıt olmanız gerekmektedir. Ticaret Odası kayıt maliyeti 2018 yılı için (noter masrafları dahil) yaklaşık 1000 TL, gelecek yıldan itibaren üyelik aidatı 200 TL civarındadır.”[2]

ETBİS sistemine kayıt olmak için öncelikle eticaret.gov.tr internet sitesine girmeniz gerekir. Kayıt işlemi bu adres üzerinden yapılmaktadır. Kayıt işlemleri yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

 1. Birinci adım, ETBİS giriş kısmıdır. ‘ETBİS Giriş’ butonuna tıklayın böylece ‘eDevlet’ sayfasına yönlendirileceksiniz. Firma sahibi, tüm bilgilerini bu kısıma girmesi gerekir.
 2. Daha sonra ETBİS yönetim platformuna yönlendirilirsiniz. ‘Yeni Kayıt Ekle’ sekmesine tıklayın daha sonra sizden istenen internet sitenizin adresini, mobil uygulamanızın adını ve hizmet sağlayıcınız gibi bilgileri girmeniz gereklidir. Bu işlemin ardından işletme adınız, MERSİS ve vergi numaralarınızı bu bölüme girin. Eğer e-ihracat yapıyorsanız, aşağıda bulunan ‘Sınır Ötesi Eticaret Satışı’ kutucuğunu işaretlemeniz gerekir.
 3. Bu aşamadan sonra sol kısımda kırmızı ünlem işareti bulunan alanları doldurmalısınız. Çünkü bu kısımların doldurulması zorunludur.
 4. Bu bölümlerden biri ‘Mal ve Hizmetler’dir. E-ticaret siteniz üzerinden satış yaptığınız ürün ve hizmetler ile ilgili tüm bilgilerin girişini buradan yapmanız gerekir. Firmanız hangi sektörde faaliyet gösteriyorsa o kategoriyi seçebilirsiniz. Birden fazla kategori seçmeniz de mümkündür. Sıfır ya da ikinci el ürün satıp satmadığınızı aşağıda bulunan kutucukları işaretleyerek bildirmeniz gerekir. Bunun dışında eğer fiziksel bir mağazanız varsa bu bilgiyi de aşağıda bulunan kutucuğu işaretleyerek bildirmeniz gerekir. Tüm bilgileri tamamladıktan sonra aşağıda bulunan ‘Kaydet’ butonuna tıklamanız gerekir.
 5. ‘İşletme Türü’ kısmından hangi tür işletme biçimine sahip olduğunuzu seçmeniz gerekir. B2B, B2C, C2C ya da B2G gibi farklı seçeneklerden firmanıza uygun olanı seçin. Eğer tedarikçi iseniz ve başka tedarikçilere hizmet sunuyorsanız B2B seçeneğini işaretleyin. Eğer bir şirketseniz ve tüketicilere hizmet sunuyorsanız B2C seçeneğini işaretleyin. Eğer bir şahıs iseniz ve başka müşterilere satış yapıyorsanız C2C seçeneğini işaretleyin.
 6. ‘Kep Adresi’ bölümünden var olan KEP adresinizi girebilirsiniz.
 7. ‘Ödeme/Elektronik Para Kuruluşu Ekleme’ bölümünden ise ödeme sistemi olarak çalıştığınız firmaları belirtmeniz gerekir. Eğer birden fazla ödeme sistemini kullanıyorsanız tüm firmaları tek tek bu bölüme eklemelisiniz.
 8. ‘Kargolar’ kısmında ise anlaşmalı olduğunuz kargo firmalarını seçin. Burada da birden fazla seçim yapmak mümkündür.
 9. ‘Bankalar’ bölümünde çalıştığınız yurtiçi ve yurtdışı banka isimlerini belirtmeniz zorunludur.
 10. ‘Veri Tabanı’ bölümünde e-ticaret sitenizin kullanıcı bilgilerini sakladığınız veri tabanının hangi şehirde ya da ülkede olduğunu belirtmelisiniz.
 11. ‘Depo Kaydı’ alanında ‘Yeni Ekle’ butonuna basın ve depo bilgilerinizi girin. Eğer bir deponuz yoksa bu bölümü işaretleyebilirsiniz.
 12. ‘Üretim Yeri’ kısmı yalnızca üretim yapan firmalar için geçerlidir. Üretim yapan bir firma iseniz ilgili bilgilerin girişini panelin bu bölümünden yapabilirsiniz. Üretim yapmıyorsanız yine bu bölümde bu bilgiyi belirtmelisiniz.

Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra kayıt işleminin onaylanması adına ‘Kayıt Tamamlama ve Onaylama’ sekmesinin altında bulunan ‘Kabul Et ve Onayla’ seçeneğini tıklayın. Kayıt işlemlerinizin onaylanması için bir süre beklemeniz gerekecektir. Daha sonra ETBİS onayınız gerçekleştirilmiş olacaktır.


[1] https://www.eticaret.gov.tr/App/Site/Sss

[2] https://www.siteyapicieticaret.com/etbis-kayit-nasil-yapilir/

Related Posts