fbpx

Elektronik Pazaryeri Sistemleri Ve Avantajları

Elektronik pazar yeri ya da kısa adı ile e-pazaryeri; şirketlerin internet üzerinden iş yapabilmek için alıcı ve satıcı olarak kayıt yaptırabilecekleri sanal ve online bir pazar platformudur. Elektronik pazaryeri sistemleri; hem tedarikçiler hem de alıcılar için fırsatlar sunan web tabanlı bir bilgi sistemidir. İnternet kullanımı, aracıların ortadan kalkmasına neden oldu. E-pazar yeri uygulaması sayesinde alıcı ile satıcı e-ticaret sitelerinde ve C2C sitelerde direkt olarak buluşabilmektedir. Bunun için satıcılar, genel olarak ücretsiz pazaryeri yazılımı ya da c2c pazaryeri yazılımını kullanmaktadır.

Elektronik pazaryeri sistemleri; alıcıların çeşitli ürün ve hizmetleri, performans, kalite, fiyat vb. gibi farklı ölçülerle karşılaştırmasını sağlar. Alıcılar, daha geniş ürün ve hizmet yelpazesine erişebilir. Diğer taraftan satıcılar, müşterilere daha rahat ve uygun fiyatlara ulaşabilirler. Satıcılar yeni pazarlara girer, yeni alıcılar bulur ve alıcılar için daha fazla değer yaratarak satışları arttırır. Elektronik pazaryeri sistemleri, satıcılar için oldukça yararlıdır çünkü onların daha geniş bir kitleye erişmelerini sağlar. Bu tür platformlar çok satıcılı pazarlar haline gelir ve yeni bir iş geliştirmeye ya da pazarda lider bir konuma sahip olmanıza yardımcı olur.

Elektronik Pazaryeri Sistemi Türleri

Elektronik pazaryeri sistemleri genel olarak kar paylaşımı üzerine kuruludur. “Örneğin, Amazon’un online pazarını ziyaret ettiğinizde, kitap ve diğer ürünleri doğrudan Amazon’dan satın alabilirsiniz ancak dünyanın her yerinden satıcılardan da ürünleri bulabilir ve satın alabilirsiniz. Başka bir örnek de paylaşım ekonomisi platformları arasında yer alan eBay ve Etsy’dir. Burada, satıcılar kar elde etmek için paylaşırlar. Tüm bağımsız satıcıları bir araya getirerek tüketiciler için sadece en iyi fırsatları ve fiyatları kontrol etmekle kalmaz, tek bir elektronik çatı altında bunu yaparlar.”[1]


[1] https://study.com/academy/lesson/online-marketplaces-definition-examples.html

Teklif edilen ürünler, iş modelleri, iletişim araçları ve katılımcılar açısından e-pazaryeri sistemlerinin farklılaştığı bir dizi özellik vardır. E-pazaryeri genel olarak 4 farklı türdedir.

 1. Bağımsız E-Pazaryeri: Bu modelin temel amacı genel olarak gelir yaratmaktır. Üçüncü taraflarca yönetilen ve belirli bir sektörden alıcılara ve satıcılara açık bir B2B platformudur. Bir taraf, bağımsız bir e-pazar yerine kaydolduğunda, belirli bir sektörde teklifler ve fiyatlandırmalar alır. Bağımsız e-pazaryerinin en iyi örneği Alibaba’dır.
 2. Müşteri Odaklı E-Pazaryeri: Benzer iş alanlarına ve sektörlere sahip olan bir grup insan, verimli bir satın alma ortamı yaratmak için bir araya gelir. Bu, bir tarafın tedarikçiden istenen bir fiyattan satın almak için yeterli pazarlık gücü elde etmesine yardımcı olur. Bir tedarikçi, ürün yelpazesini paylaşabilecekleri bir müşteri tabanı sunduğundan, bu pazardan da yararlanabilir. Müşteri odaklı e-pazaryerine en iyi örnek ise Amazon’dur.
 3. Tedarikçi Odaklı E-Pazaryeri: Bu tür elektronik pazar yeri sistemleri, tedarikçi dizini olarak da bilinir. Satıcıların, farklı iletişim ortamları aracılığıyla görünürlüğünü iyileştirmesi için bir platform sağlayan tedarikçi odaklı e-pazaryeri sisteminde tedarikçiler çok sayıda potansiyel alıcıyı hedefleyebilir. Bu sistemin en iyi örneği Ebay’dir.
 4. Yatay ve Dikey E-Pazaryeri: Yatay e-pazaryeri sisteminde; farklı sanayi sektörlerinden veya bölgelerden gelen alıcılar ve tedarikçiler bir işlem yapmak için bir araya gelebilirler. Dikey e-pazaryeri sistemi ise internet üzerinden, aşağı ve yukar hiyerarşinin çeşitli bölümlerine belirli bir sektörün erişimini sağlar. Volkswagen e-pazaryeri sistemi, dikey e-pazaryerine iyi bir örnektir.

Elektronik Pazaryeri Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

 • Ürünlerinizi pazarlamak ve satmak için ek bir kanal sağlar.
 • E-pazaryeri sistemi, diğer satış kanallarına oranla daha düşük pazarlama maliyetleri sunar.
 • Yurtdışı satışlar için yeni fırsatlara izin verir. Ev eşyası, moda ve spor malzemeleri kategorilerinde online pazar büyümesi kaydedildi.
 • Müşterileri arttıkça popüler hale gelir. Fiyatları ve ürünleri tek bir kaynaktan karşılaştırmak için uygun bir yol sunar.
 • Bir online pazaryerinin parçası olmak, sizinle alıcı arasında bir güven seviyesi sağlar.
 • Ürünlerinizin ve hizmetinizin tarafsız değerlendirmeleri ve müşteri yorumları, yeni müşterilere satın alma konusunda güven verir.
 • Tüccarlar ve tedarikçiler ile tedarik zinciri veya tedarik zincirleri arasında yeni ticaret ortaklıkları kurma fırsatları sunarlar.
 • Daha fazla şeffaflık sağlarlar çünkü e-pazaryeri platformlarında açık bir ortam vardır. Kullanılabilirliği kolaydır, fiyatlar ve stok seviyelerine erişilebilir.
 • Uluslararası ticaret saatlerini değiştirerek, saat farkı problemlerini çözmek mümkündür.

“Çeşitli alternatifler hakkındaki bilgilere ulaşabildikleri ve ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi olanı seçebildikleri için, müşterilerin maliyeti önemli ölçüde azalır.”[2]


[2] https://www.mbaskool.com/business-concepts/marketing-and-strategy-terms/13326-e-marketplace.html

Related Posts