fbpx

E-Ticarette Büyümek İçin İpuçları

E-ticaret; son yıllarda çok büyük bir ilgi görmeye başladı. Peki e ticaret nedir? Aslında e ticaret kısaca belirli e ticaret paketleri kullanılarak bir web sitesi üzerinden online olarak ticaret yapılmasını anlatır. E-ticaret nasıl yapılır diye merak edenler için hemen yanıtlayalım. Öncelikle e-ticaret paketleri karşılaştırma yapmalı ve en iyi e ticaret paketlerini bulmalısınız. Böylece iyi bir başlangıç noktası yakalamış olursunuz. En ucuz e-ticaret paketleri size kısa vadede kazandırsa bile uzun vadede kaliteli ve iyi altyapılı bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekir. Magento e-ticaret paketi ile online satış faaliyetlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

2018 yılı biterken ve 2019’a girerken, veri toplama ve e-ticaret şirketlerinin mevcut davranışlarını, stratejilerini ve tüketici davranışlarını nasıl etkilediğini değerlendirmenin zamanının geldiğini biliyorduk. Arama motorları ve müşterilere kolay erişim artık daha rekabetçi hale geldi, bu da işletmelerin nasıl ölçümler yaptıklarının farkında olmalarını daha da gerekli hale getirdi.

Bu yazıda, e-ticaret konusunda elde edilen verilerden yola çıkarak başarılı taktikler geliştirdik. Böylece yeni yıla girerken online pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Mobil Trafiği Ön Plana Alın

Masaüstü cihazlar yerine mobil cihazlardan çok daha fazla trafik geldiği noktaya resmen ulaştık. Siteniz Search Engine Result Page (SERP) yani Arama Motoru Sonuç Sayfası’nda rekabet edebilmek için uygun bir şekilde dizine alınmalı ve biçimlendirilmelidir. Ziyaretçilere masaüstünde yaşayabilecekleri en iyi deneyimi sağlayabilen, tamamen duyarlı bir tasarıma sahip olan ve mobil olarak optimize edilmiş bir siteye yatırım yapın. Mobil site optimizasyonu için SEO tekniğinin mobil versiyonu olan ASO’yu kullabilirsiniz. “Arama motoru optimizasyonu (SEO), e-ticaret markaları için elbette çok önemli. Arama motorları üzerinden gelen anahtar kelime aramaları, daha önce markadan hiç alışveriş yapmamış olan kullanıcıları bile, o markanın müşterisi olarak kazanmakta etkili oluyor. Bu nedenle, e-ticaret siteleri, teknik alt yapılarında kullandıkları anahtar kelimelere son derece özen gösteriyor.

Ancak, mobil e-ticaret uygulamaları için bu durum biraz daha farklılık gösteriyor. Uygulama mağazaları üzerinden yapılan anahtar kelime aramaları, arama motoru üzerinden yapılan anahtar kelime aramalarından çok daha farklı oluyor.

Burada, uygulama mağazası optimizasyonu (ASO: App Store Optimization) devreye giriyor ve mobil uygulama mağazaları üzerinden, mobil cihaz kullanıcılarının arama alışkanlıkları göz önünde bulunduruluyor.”[1]

Küresel ölçekte yapılan araştırmalara göre, kullanıcıların % 40.3’ü masaüstü cihazlardan kitap alışverişleri yapıyor ve % 59.6’sı ise mobil cihazlardan kitap alışverişi yapıyor. Çocukları için alışveriş yapan kullanıcıların % 22.6’sı masaüstü cihazları ve % 77.3’ü ise mobil cihazları kullanıyor. Elektronik, seyahat ve giyim sektörlerinde de benzer rakamlar görülüyor. Araştırmalar, tek tek sektör veya ülke ne olursa olsun, mobil trafiğin genel olarak e-ticarete yöneldiğini açıkça belirtiyor. Araştırmalar, en popüler e-ticaret kategorilerinde, toplam trafikte mobilin masaüstünü yaklaşık % 46 oranında yendiğini gösteriyor. Bu eğilim, bazı sektörlerde diğerlerinden daha belirgindir.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, masaüstü trafiğinin alakasız ve önemsiz olduğu anlamına gelmez. Fakat mobil trafiğin de yükselen bir trend haline geldiğini görmek zorundayız.

İlk Mobil İndeksleme için E-Ticaret Sitenizi Optimize Edin

E-ticaret sitenizin mobil kullanıcılarına odaklanmaya başlayın. Masaüstünü birincil platform olarak düşünmek yerine, 2019 için öncelikler listenizin başına mobil platformu alın. Mobil cihazlardan daha fazla trafik geliyor ve siteniz mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa, satışlarınızı kaybedebilirsiniz. Mobilde ilk dizine ekleme için şimdi e-ticaret sitenizi optimize edin. Bunun sonucunda genel site trafiğinizin ve satışlarınızın arttığını göreceksiniz.

4xx hata kodları, kullanıcının bir siteyi doğru şekilde kullanma veya erişme yeteneğini etkiler. Yavaş sayfa yükleme hızı, kullanıcıları uzaklaştırır ve SEO’yu olumsuz yönde etkiler. Karışık içerikler ve yanlış bilgiler, kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler ve web sitenize duyulan güveni azaltır. Eksik veya boş başlık etiketleri, Google’ın içeriği doğru tanımasını engeller. Kullanıcıların hızlı bir şekilde doğru hedefe ulaşmasını önleyen navigasyon yönlendirmelerini doğru düzenlemek önemlidir. E-ticaret sitenizde yer alan bu sorunları optimize ederseniz kullanıcı deneyimini maksimize etmiş olursunuz.  Google Search Console aracı sayesinde mobil sorunlarınızı çözebilirsiniz.

SERP Özelliklerinden Yararlanın

SERP özellikleri daha değerli hale geliyor. SERP özellikleri; görünürlüğünüzü, yetkinizi ve bunun sonucunda satışlarınızı arttırır. Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan en iyi arama sonuçları; kullanıcı yorumları, site bağlantıları, görseller ve videolardır.

Kullanıcı yorumları en yaygın SERP özelliğidir. Bu, yorumların satışları arttırmak için kullanabileceğiniz en güçlü araçlardan biri olduğunu gösterir. Kullanıcı yorumları; hızla güven inşa edebilirler ve takipçilerinize değer kazandırabilir. “Karma bir müşteri kitleniz varsa, özel hazırlanmış ve kopya olmayan görsellerle birlikte müşteri yorumlarının SERP’lerdeki görülmelerin arttırabileceğini ve satış rakamlarınızı etkileyebileceği görülmektedir.” [2]

Backlink Profilinizi Çeşitlendirin

Algoritma hangi sitelere öncelik verileceğine karar verirken, Google kalite ve güvenilirlik belirtileri arar. Sitenize yüksek otorite alan adlarından gelen geri dönüşler, güvenilir içerikleriniz olduğunu gösterir ve SERP’lerde daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Rakiplerinizin taktiklerini dikkate alın ve hangi backlink türlerinin en sık göründüğünü analiz edin. Örneklerini takip ederek, kendi siteniz için farklı bir backlink profili oluşturabilirsiniz.

Backlink profilinizi geliştirmek için atabileceğiniz çeşitli adımlar vardır. Sitenizde faydalı içerik oluşturmak iyi bir adımdır. Böylece takipçileriniz ve sektördeki meslektaşlarınız bunu değerli bulup paylaşacak ve bu süreçte sizinle bağlantı kuracaktır. Bu yüzden link yönlendirmeye değecek kadar kaliteli içerikler üretmelisiniz. Önce “içerik oluşturma” ya odaklanmalısınız. Takipçilerinize ve müşterilerinize yönelik detaylı kılavuzlar oluşturun: neye ihtiyaçları var, ne istiyorlar, zorlukları neler, hayalleri neler? Sonra başkalarına ulaşabilir ve sitenizde hangi olağanüstü içerikleri yarattığınızı gösterebilirsiniz.

Teknik SEO’ya Yatırım Yapın

SEO başarısı yakalamak için siteniz teknik olarak sağlam olmalıdır. Bir arama motoru sitenizi taramakta ve anlamakta zorluk çekiyorsa, arama sonuçları sayfasında insanlara nasıl sitenizi gösterebilir? Teknik SEO’nuzu mükemmelleştirmek için yapmanız gerekenler:

  • Hemen bir site denetimi yapın. SEO performansınızı etkileyen büyük veya küçük sorunları bulmak için bir site denetimi aracını kullanın.
  • Site hızına odaklanın. Site yükleme hızı, kullanıcıların ve Google’ın sayfanızı nasıl algıladığını etkiler. Javascript ve CSS dosyalarındaki sorunlar en yaygın hatalardan bazılarıdır ancak kullandığınız sunucu veya barındırma planında da sorunlar olabilir.
  • Sitenizin taranabilirliğini etkileyebilecek yinelenen hatalar veya kopuk bağlantılar gibi küçük aksaklıkları tespit edin.

Sitenizi uluslararası SEO’ya optimize etmek için hreflang etiketlerini kullanın. Böylece hangi sayfanın hangi dil ve bölgeyi hedeflediği görünür.


[1] http://www.mapplico.com/e-ticaret-ve-mobil-e-ticaret-isleri-arasindaki-farklilasan-stratejiler/?lang=tr

[2] https://www.seodershanesi.com/e-ticaret-sektorunde-serp-arama-motoru-sonuc-sayfasi-ozellikleri-10217

Related Posts