fbpx

E-ticaret Sitelerinde Sosyal Medyanın Önemi

E-ticaret siteleri; satışlarını arttırmak, ürün ve hizmetlerinin tüketicilere ulaşmasını sağlamak ve marka bilinirliğini arttırmak adına mutlaka sosyal medya pazarlama yöntemlerini kullanmalıdır. En iyi e ticaret paketlerini kullanan markalar, e-ticaret ve sosyal medya arasındaki önemli bağı bilmektedir. Sosyal e-ticaret yaklaşımı dünyada çok yaygın olmasına rağmen e ticaret siteleri Türkiye’de henüz sosyal medya kanallarını verimli kullanamıyor. Sosyal medya platformlarının muazzam popülaritesi bile bazı işletmelerin hala sahip oldukları potansiyele erişmesini sağlayamıyor. Kalan birçok marka ve işletme ise  henüz yeni girişimlerde bulunuyorlar ancak sosyal medyadan tam kapasite faydalanamıyorlar. Henüz güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturmadıysanız, marka bilinirliği oluşturma, e-ticaret sitesine trafik çekme ve satış yapma konusunda büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz. Neyse ki çok geç değil!  İster hevesli bir sosyal medya uzmanı olun, ister bu işte yeni olun, işinizi büyütmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Bu kılavuzda, sosyal medyanın başarınız için neden bu kadar önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacağım. Ardından, trafiği arttırmak ve satışları artırmak için nasıl sosyal medyayı kullanacağınız konusunda sizi yönlendireceğim. Kanıtlanmış sosyal medya tekniklerini tartışacağız ve başarılı bulduğum bazı ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşacağım. Hangi sosyal medya kanallarının kullanılacağını ve bunları nasıl seçeceğinizi anlatacağım ve sosyal medya için yatırım getirinizi nasıl ölçeceğinizi de göstereceğim, böylece çabalarınızın karşılığını alabilirsiniz. Okumayı bitirdiğinizde, e-ticaret için sosyal medya kullanırken bilmeniz gereken her şeyi öğrenmiş olacaksınız. Sosyal medyanın e-ticaret mağazaları için neden bu kadar önemli olduğuna bakmaya başlayalım.

Sosyal Medya E-ticaret İçin Neden Önemlidir?

Arama trafiği bir geri dönüş yapsa da, sosyal medya hala web siteleri için önemli bir kanaldır.  Sosyal paylaşımlar neden düştü? Kullanıcılar artık Facebook’ta daha az vakit geçiriyor, video ve canlı akış içeriklerinde ise daha çok vakit geçiriyor. Bu tür içeriklerin diğer sayfalara bağlanma olasılığı daha düşüktür. Bu yüzden sadece paylaşım sayısı düşüyor gibi görünüyor fakat bu sosyal medyanın daha az popüler olduğu anlamına gelmez. Şu bir gerçek ki, sosyal medya kullanımı büyümeye devam ediyor. Sosyal medya sitelerinde aktivite hacminin yıldan yıla nasıl artmaya devam ettiğini görebilirsiniz. Geçen yıl 2,46 milyar sosyal medya kullanıcısı vardı. Bu yılki tahminler, rakamın 2,62 milyara çıkacağını gösteriyor. Ve bundan üç yıl sonra, sosyal medyayı kullanan 3 milyardan fazla insan olacak! Bu kadar büyük bir pazarı görmezden gelemezsiniz. Geçmişte, şirketlerin hedef kitleleri genç ya da yirmi yaşlarında değilse, sosyal medyayı görmezden gelebileceklerini varsaydılar. Artık durum böyle değil. Sosyal medya tüm yaş aralıklarındaki kullanıcıları çekiyor. Sosyal medyayı görmezden gelmek temel olarak müşterileri rekabete teslim ediyor. İş dünyasında kalmak istiyorsan, sosyal medyayı benimsemelisiniz. Tüketicilerin sadece sosyal medya hesapları yoktur. Onları aynı zamanda aktif olarak kullanıyorlar. Ortalama olarak, bir tüketici günde 2 saat 15 dakika sosyal medya kullanıyor!

E-Ticaret Sitenize Sosyal Medyadan Nasıl Trafik Çekersiniz?

Sosyal medyayı e-ticaret için iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Trafiği web sitenize yalnızca trafik çekmek için kullanabilir veya satış yapmak için kullanabilirsiniz. Sosyal medya üç şeyle ilgili: bağlantılar, ilişkiler ve etkileşim. Bunu unutmayın ve bu trafiği işinize yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Araştırmalar, şirketinizle sosyal medyada olumlu etkileşimler yaşayan müşterilerin, markanızı önerme olasılığının neredeyse üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu önerileri nerede yapacaklarını tahmin edebilir misiniz? Evet! Doğru tahmin tabii ki sosyal medya! Birisi sosyal medyadaki işiniz hakkında bir yorum yaptığında, iş arkadaşlarına ofiste söylediklerinden çok daha fazla erişime sahiptir. Peki, sosyal medyada nasıl pozitif etkileşimler yaratabilirsiniz? Hedef kitlenizle doğru etkileşim kuran içerikler yayınlayarak işe başlayın. İnsanlar, insan etkileşimi ister. Müşterilerin çok büyük bir kısmı, sosyal medyanın müşteri hizmetlerinin geleceği olduğuna inanıyor. Sadece bu değil, aynı zamanda sosyal medya şikayetlerini cevapsız bırakırsanız müşterilerin yine çok büyük bir kısmının sizden satın alma olasılığı daha düşüktür. Sosyal medya varlığınız yoksa, şikayetlerine nasıl cevap vereceksiniz? Ancak, sosyal medyada bir varlığınız varsa ve bir şikayeti yanıtlarsanız, bunu bir başarıya dönüştürebilirsiniz. Müşterilerin büyük bir kısmı, onlarla online sohbet ettikten sonra bir işletme hakkındaki algılarını olumlu olarak değiştiriyor. Diğerleri sosyal medyada bu iletişimi ve etkileşimi göreceklerdir. “Sosyal medya yönetiminde davranışlar, verilen reaksiyonlar bu reaksiyonların hızları firma itibarı üzerinde etkilidir. Eğer sosyal medya yorumları ya da mesajlarından müşterilerinize teknik destek sağlıyorsanız saat kaç olursa olsun geri dönüşleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden sosyal medya hesap yönetimi için çeşitli profesyoneller ile çalışmanız gerekmektedir. Sosyal medya uzmanları aynı zamanda yaklaşımlar üzerine de bilgilidirler. Kızgın bir müşterinin her yerde markanızı karalamasını istemezsiniz.” [1]

Sitenize gelen trafiği artırmak istiyorsanız, sosyal medya içeriğinizin zamanında kullanıcılara ulaştığından ve ilgi çekici olduğundan emin olmanız gerekir. Ve ilgi çekici olmak için görselleri, yazılı içerikleri ve web sitenizin linklerini paylaşmanız gerekir. Giderek, video içeriğinin de paylaşılması daha önemli hale geliyor. Şirketlerin çok büyük bir bölümü, bu yıl sosyal medyada video içeriğini arttırmayı planlıyor. Rekabet etmek istiyorsanız, sizin de aynı şeyi yapmanız gerekir. Organik içerik başarılı olsa da, daha fazla zaman ve çaba gerektirebilir. Bu nedenle sosyal medya kullanan şirketlerin hemen hepsi Facebook’ta reklamlar ve sponsorlu yayınlar için ödeme yapıyor. Bu iş konusunda rekabet edebilmek için sizin de sosyal medya reklamcılığı çalışmaları yapmanız zorunludur. Bu oyunu oynamak için ödeme yapmanız gerekiyor. Tüm rakiplerinizi görünürlüğü artırmak için sosyal medyaya para yatırıyorsa, bunu siz de yapmayı düşünmelisiniz. Sosyal medya reklamları için ödeme yapan şirketler, sosyal medya pazarlamasının onlar için çok etkili olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden, henüz yapmadıysanız, reklamlar için ödeme yapmayı ciddi şekilde düşünmelisiniz. Ancak bu, sosyal medyada trafik çekmenin tek yolu değil. İşte yararlanmanız gereken diğer yollar.

E-ticaret Sitelerinde Sosyal Medya Yönetimi

E-ticaret sitelerinde insanlara ürün satmaktan ziyade onların duygularını anlamaya çalışın. “Sosyal mecraları mağaza vitrini olarak görmeyin. Paylaşımın psikolojisini öğrenerek işe başlayın. İnsanlar ürün değil, duygu paylaşır. Yapılan bütün araştırmalar, sosyal medya paylaşımlarının; heyecan, korku, sevinç, eğlence, endişe ve değer yaratma güdülerinin sonucunda ortaya çıktığını gösterir. Bu yüzden ürün paylaşımlarınızı, haftalık planlarınızda minimumda tutmaya çalışın ve markanızı sosyal medyada “onlardan biri” haline getirin.” [2] E-ticaret sitelerinde sosyal medya yönetimini doğru bir şekilde yapabilmeniz için bazı yollar bulunuyor.

Facebook İçerikleri

Uzunluğu 2.000 ile 2.500 arasında olan makaleler Facebook’ta diğer tüm makalelerden daha fazla pay alır. 20 saniye ile 4 dakika arasındaki videolarda, 20 saniye uzunluğunda olan videolar, diğer videolardan daha fazla pay alıyor. Elbette, uzunluk her şey değildir. Kitlenizi büyüleyen yüksek kaliteli içerikler oluşturmanız gerekir.

Canlı Yayın Videoları

Canlı yayın, büyük ve büyüyen bir sosyal medya biçimidir. Şu anda, kullanıcılar YouTube’a her dakika 300 saatin üzerinde video yüklüyor! YouTube kullanıcıları, günde toplam 1 milyar saat video içeriğinden yararlanıyor. İnsanlar açıkça videoyu sever. Ancak normal videodan bile daha heyecan verici bir şey varsa o da canlı videodur. Neredeyse her yaş kategorisindeki insanlar, 55 yaş ve üstü kişiler ve gençler, canlı video oluşturuyor ve izliyor.  Canlı videolar tanıtımdan daha fazlası için oldukça iyidir. Onlar da sıklıkla dönüşümlere yol açar. İnsanların üçte ikisinin, canlı bir video izledikten sonra bir etkinliğe bilet alma olasılığı daha yüksektir. Neden canlı yayın videoları dünyada fırtınalar estiriyor? Çünkü takipçiler, yarattıkları yakınlık ve bağlılık nedeniyle canlı yayın videolarına olumlu yanıt veriyor. Canlı video, gelişmiş bir müşteri deneyimi yaratıyor. Çoğu sosyal medya platformunda artık yerel canlı akış özellikleri veya kolay entegrasyon var. Facebook Live, YouTube Live, Periscope, Twitter, Snapchat, Twitch ve Instagram Live, müşteri demografinize bağlı olarak denemeniz için harika platformlardır. Takipçilerinizin ve hayranlarınızın önceden canlı yayında olacağınızı bilmelerine izin verdiğinizden emin olun. Videolarınızın orijinal ve bilgilendirici olduğundan emin olun. Kitlenizle bağlantı kurar ve bir ilişki kurarsanız, yalnızca sadık hayranlar olmazlar. Ayrıca sizin savunucularınız haline geleceklerdir.

Instagram Hikayeleri Instagram Stories’in günlük 250 milyon aktif kullanıcısı var. Büyüme ve popülerlik, rakiplerinden çok daha fazla olan Snapchat’i geride bırakıyor. Instagram’daki işletmelerin yaklaşık yarısı her ay en az bir hikaye yayınlıyor. Hikaye özelliği, kullanıcıların 24 saat içinde kaybolan videoları ve fotoğrafları göndermelerini sağlıyor. Değerli müşteri verilerini toplamak için ve basit anketler oluşturmak için Story özelliğini bile kullanabilirsiniz. Hedef kitleniz Instagram’da ise, kesinlikle sosyal medya stratejinizin bir parçası olmalıdır.


[1] https://seotech.com.tr/e-ticaret-sitelerinde-sosyal-medya/

[2] https://netvent.com/e-ticaret-sitelerinin-sosyal-medya-yonetimi-icin-10-altin-kural/

Related Posts