fbpx

E-ticaret nedir? E-İhracat nedir? Bilmek istedikleriniz…

E-ticaret, elektronik ticaret ya da internet ticaret; interneti kullanarak ürün ve hizmetlerin alış ve satışını ifade eder. E-ticaret; fiziksel ürünlerin online satışını ifade etmek için kullanılır ancak aynı zamanda internet aracılığıyla kolaylaşan her türlü ticari işlemi de kapsar. “E-ticaret, çevrimiçi olarak yapılan ticari işlemleri ifade eder. Bu, interneti kullanarak bir şey satın aldığınızda ve sattığınızda, e-ticarete dahil olmanız anlamına gelir.”[1]

E-ihracat ya da elektronik ihracat ise; bir ülkede üretilen ve başka bir ülkenin vatandaşları tarafından internet üzerinden satın alınan ürün ve hizmetleri ifade eder. E-ihracat; bir ülkede üretilen ürün ve hizmetlerin yurtdışına satışı ve sevk edilmesi anlamına gelir. Örneğin Türkiye’de kurduğunuz bir e-ticaret sitesinde sattığınız ürünleri, İngiliz bir tüketici satın aldığında e-ihracata adım atmış olduğunuzu söyleyebiliriz. Satış gerçekleştiğinde e-ihracat kargo yöntemleri ile satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. “Uluslararası ticarete adım attığımızda sıkı ve affedilemez kurallara uymak zorundayız. Uluslararası İhracat Yönetmelikleri, vergisiz işletmeler, vatandaşların hakları ve güvenliği, ikili anlaşmalar ve diğer ülkelerle yapılan anlaşmalar dikkate alınmalıdır çünkü bu bölümlerin tamamı, kurallar ile oluşturulmuştur. Ancak e-ihracat, bu yasaların çoğunu kolayca ele geçirir ve kolay ihracat için kapıyı açar.”[2]

11 Ağustos 1994 tarihinde bir adam bir Amerikan perakende platformu olan NetMarket üzerinden arkadaşına Sting’in bir CD’sini sattı. Bu satış, internet üzerinden gerçekleştirilen ilk satıştı ve e-ticaret bu şekilde başladı. O tarihten beri online perakendeciler, bağımsız çalışan girişimciler, küçük işletmeler ve büyük şirketler e-ticaretten yararlanarak ürün ve hizmetlerini ülkelerin ve dünyanın dört bir yanına ulaştırdılar. Sektörel araştırmacılar, global perakende e-ticaret satışlarının 2020 yılına kadar 27 trilyon dolara ulaşacağını öngörmektedirler.

Günümüzde ücretsiz e ticaret araçları ve hazır e-ticaret paketleri ile bir internet sitesi kurabilir, ürün ve hizmetlerinizin satışını internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde e ihracat paketleri satın alarak e ihracat sitesi kurabilir ve yurtdışına satış yapabilirsiniz. En iyi e ticaret paketleri ve e ihracat siteleri, en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır.

E-Ticaret Modelleri Nelerdir?

Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen 4 temel tür e-ticaret modeli vardır.

  1. B2C: Bir işletme, bireysel bir tüketiciye bir mal veya hizmet sattığında ortaya çıkan e-ticaret modeline B2C yani Business to Consumer adı verilir. Online bir kıyafet mağazasından bir gömlek satın aldığınızda bu durum, B2C modeline bir örnek oluşturur.
  2. B2B: Bir işletme, başka bir işletmeye ürün ya da hizmet sattığında ortaya çıkan e-ticaret modeline B2B yani Business to Business adı verilir.  “B2B e-ticaret, işletmeler ve tüketiciler arasında değil, işletmeler arasında ürün, hizmet veya bilgi alışverişi anlamına gelir.”[3] Bir işletme, diğer işletmelerin kullanması için hizmet olarak yazılım sattığında bu durum, B2B e-ticaret modeline örnek oluşturur.
  3. C2C: Bir tüketici, başka bir tüketiciye bir ürün ya da hizmet sattığı zaman Consumer to Consumer yani C2C e-ticaret modeli ortaya çıkar. Eski ayakkabınızı internet üzerinden başka bir tüketiciye sattığınız zaman C2C e-ticaret yapmış olursunuz.
  4. C2B: Tüketici, kendi ürününü veya hizmetlerini bir işletme veya kuruluşa sattığında ortaya çıkan e-ticaret modeline Consumer to Business yani C2B adı verilir. Bir fotoğrafçı, bir şirketin kullanması için lisans haklarını şirkete devrettiğinde bu durum C2B modeline örnek oluşturur.

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret; işletmeler ve tüketiciler arasındaki farklı işlem ilişkilerini içeren çeşitli biçimlerin yanı sıra, bu işlemlerin bir parçası olarak değiştirilen farklı nesneleri de kapsamaktadır.

Perakende: Bir ürün ya da hizmetin bir şirket tarafından herhangi bir aracı olmadan yani doğrudan müşteriye satışını ifade eder.

Toptan: Ürünlerin, daha sonra onları doğrudan tüketicilere satan bir perakendeciye toplu olarak satılması işlemine toptan satış adı verilir.

Dropshipping: Üçüncü bir şahıs tarafından üretilen ve nakliyesi yapılan ürünlerin tüketiciye satışına dropshipping adı verilir.

Abonelik: Bir ürün veya hizmetin, abonenin iptal etmesini seçene kadar düzenli olarak abone tarafından satın alınması işlemine abonelik denir.

Fiziksel Ürünler: Stokların doldurulmasını gerektiren herhangi bir fiziksel ürünün, müşteriye satışı ve sevk edilmek üzere sipariş edilmesidir.

Dijital Ürünler: Tüketim için satın alınması veya kullanım için lisanslanması gereken indirilebilir dijital ürünler, şablonlar, kurslar, atölyeler veya medya öğelerini ifade eder.

Hizmetler: Para karşılığında verilen hizmetlerin bütününü ifade eder. Hizmet sağlayıcının saati, bir ücret karşılığında satın alınabilir.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ve Mikro İhracat Nedir?

Mikro ihracat ya da hızlı ihracat; bedeli 7.500 euro ve ağırlığı 150 kilogramı geçmeyen gönderilerin, hava taşımacılığı aracılığı ile gümrük müşavirliği hizmetine gerek kalmadan, ETGB olarak gönderilmesini sağlayan hizmettir.

Devletin ihracatı teşvik etme amacı ile getirdiği bazı düzenlemeler vardır. Bunların başında ise ETGB ve yurtdışı depo desteği yer almaktadır. “E-ihracat yapmak isteyen işletmelere yurtdışında dağıtım merkezi açmaları için ‘Yurtdışı Depo Desteği’ sağlanmaktadır.”[4]

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı yani ETGB ise; e-ihracat işleminde, posta ve hızlı kargo taşıyıcılar tarafından elektronik olarak hazırlanan bir beyandır. ETGB sayesinde ürün ve hizmetlerinizi yurtdışına satabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan ETGB, dijital ortamda ve gümrük müşaviri olmadan düzenlenebilir. Geleneksel ihracat için kullanılan birçok belgeye, ETGB sayesinde gerek kalmaz. Bazı kargo şirketleri ise ETGB lisansları ile ETGB işlemlerini kendileri yürütürler.

Mikro ihracatın birçok farklı avantajı vardır. Mikro ihracat ile ardiye ücreti ya da gümrük beyanname ücreti ödemeniz gerekmez. Vekaletname olmadan işlem yapabilmeyi sağlar. Ayrıca mikro ihracatta, gönderilerinizin KDV iadesini alabilirsiniz.

Hızlı ihracat için kaşeli ve imzalı ihracat bilgi formu, maliye onaylı Türkçe fatura ve gönderiyi teslim edeceğiniz ülkede kullanılmak üzere İngilizce veya Almanca fatura belgeleri gerekmektedir. Mikro ihracat süreci çağrı kaydının verilmesiyle başlar. Çağrı kaydı verilirken gönderilerin hızlı ihracat hizmetiyle gönderileceği, gönderici kişi tarafından belirtilmek zorundadır. Hızlı ihracat için gerekli olan belgeler, gönderiyi alan kargo kuryesine teslim edilir. Kargo kuryesi, gönderi paketlerine ‘ihracat’ etiketi yapıştırır ve bağlı olduğu kargo firmasına teslim eder. Ertesi iş gününde gönderiler, havalimanına sevk edilir ve ihracat antreposunda bekletilir. Daha sonra aynı gün içerisinde ETGB verilir ve gönderi akşam yurtdışına gönderilir. Bunu takip eden iş gününde, göndericiye, ETGB evrakları e-mail ile gönderilir.


[1] https://ecommerceguide.com/guides/what-is-ecommerce/

[2] https://shopgez.com/en/genel-en/what-is-e-export/

[3] https://searchcio.techtarget.com/definition/e-commerce

[4] https://www.webustam.net.tr/blog/e-ticaret/e-ihracat-nedir.html

Related Posts